
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 17 V |
| Operating Supply Voltage | 20 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Output Current | 20 A |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Max Frequency | 580 kHz |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 100 kHz to 600 kHz |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 591 mV |
| Max Output Voltage | 17 V |
| Duty Cycle | 85 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Function | Step-Down |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$1.68435
Ext.Price$1.68435
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.68435 | $1.68435 |
| 10 | $1.64509 | $16.45090 |
| 25 | $1.62745 | $40.68625 |
| 50 | $1.61000 | $80.50000 |
| 100 | $1.59273 | $159.27300 |
